تزتاک: حسین کشفی | BIM در طراحی نورپردازی معماری

هر ساله دانشجویان ایرانی زیادی در رشته‌ها و گرایش‌های معماری و شهرسازی و در دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیا از تز/پایان‌نامه/رساله خود دفاع می‌کنند. تز و پایان‌نامه هر فرد اصلی‌ترین فعالیت پژوهشی وی در مقاطع دکتری و کارشناسی‌ارشد است و گاه حتی بخشی از زندگی فردی اوست.
تزتاک برنامه‌ای است برای بیان تجربیات و دستاوردهای پژوهشگران ایرانی در عرصه‌های گوناگون معماری و شهرسازی در دانشگاه‌های مختلف دنیا.

تزتاک یک: با حضور حسین کشفی از دانشگاه ویسمار آلمان

موضوع (برگرفته از تز MA): فرآیند پیاده سازی مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) در ساختار کاری دفاتر طراحی نورپردازی معماری

زمان: یکشنبه 4 اردیبهشت 1401، ساعت 21:00

مکان: آنلاین؛ پخش زنده آپارات

این برنامه پایان یافته است

معرفی

حسین کشفی
حسین کشفی طراح نور و متخصص مدل سازی اطلاعات ساخت (بیم) در شرکت لیشتویزیون در برلین است. او مدرک فوق الیسانس خود را از دانشگاه شهر ویسمار در آلمان و لیسانس خود را از دانشگاه تهران در زمینه معماری دریافت کرده است. او هم اکنون مدرس بیم در آلمان و درگذشته نیز در دانشگاه تهران بوده است. در شرکت لیشتویزیون او وظیفه‌ی بررسی و بهبود تکنولوژی های نرم افزاری برای تأمین نیازهای تکنیکی و زیبایی شناختی پروژه را بر عهده دارد.  او مدیر پروسه‌ی بیم از مراحل طراحی کانسپ تا طراحی جزئیات و مسئول همکاری مناسب تیم بیم شرکت با سایر همکاران پروژه است. از دیگر مسئولیت های او می توان به محاسبات و شبیه سازی نور طبیعی و راهنمایی در زمینه مدل سازی سه بعدی به سایر همکاران شرکت اشاره کرد.  

موضوع تز:
از فواید مدل سازی اطلاعات ساخت (بیم) برای دیزاین نور مصنوعی در فضاهای معماری می توان به همکاری بهتر با کارفرما، تشخیص همپوشانی ناخواسته تجهیزات ساختمان در مدل سازی سه بعدی، ساخت مجازی معماری قبل ساخت حقیقی و غیره اشاره کرد. این پایان‌نامه نظرات موافقات و مخالفان استفاده از بیم در تخصص نورپردازی معماری را تحلیل می کند. مطالعه مدل‌های بیم چراغ های کارخانه های سازنده ناسازگاری قابل توجهی با روند مدل سازی اطلاعات ساخت (بیم) نشان می دهد. بنابراین دفاتر طراحی نور در معماری نیازمند ساخت مجموعه‌ای هماهنگ از مدل‌های بیم چراغ برای پروژه های خود هستند. در این پروسه متخصص بیم شرکت باید موارد گرافیکی و غیرگرافیکی ساخت که شامل پارامترها، مدل سه بعدی، جداول و سندهای ساخت و ساز است را در نظر بگیرد.

پرسش های شما «پیش» از پخش برنامه:
پرسشهای خود ازسخنران این هفته تزتاک را (تا یک ساعت پیش از آغاز برنامه) در اینجا مطرح نمایید. در پایان برنامه این پرسشها مطرح خواهد شد:

در صورت تمایل به ارسال ایمیل یادآوری پیش از آغاز برنامه ایمیل خود را در لینک زیر وارد نمایید.

پست های مرتبط